Hypnóza

Hypnóza jako druh psychoterapeutické metody

O hypnóze koluje řada mýtů a polopravd. Někdo ji považuje za šarlatánství, ale ve skutečnosti je hypnóza psychoterapeutickou metodou, která může skutečně pomoci. Provádí ji řada hypnoterapeutů a psychologů. Hypnózou záměrně navozují stav změněného vnímání, a to za účelem uzdravení a odstranění psychických bloků.

Hypnóza jako transový stav

Hypnózu bychom mohli charakterizovat jako transový stav, který můžeme prožívat spontánně při četbě, sledování filmu nebo ve spánku. Tento stav ale můžeme navodit i holotropním dýcháním, medikamentózně, šamanstvím či hypnózou. Během hypnózy se ponoříte do změněného stavu vědomí, čímž psychoterapeuti mohou řešit Vaše aktuální problémy.

Historická fakta o hypnóze

O hypnózu se lidstvo začalo blíže zajímat v 18. století, kdy se jí hlouběji zabýval Franz Mesmer. Hypnózu využíval ke své práci Sigmund Freud a v 2. pol. 20. století se na hypnózu zaměřil Milton H. Erickson, který kombinoval hypnotický trans s dalšími technikami a vytvořil tzv. ericksonovskou hypnoterapii. Ten považoval hypnotický trans za jistou formu mezilidské komunikace, kterou hypnoterapeut může zužitkovat k léčení.

Hypnóza pro každého?

Podle českého psychologa PhDr. Vladimíra Dvořáčka může hypnózu podstoupit téměř každý, ale vyhnout by se jí měli lidé s těžkými duševními defekty, např. neurologickým či psychickým onemocněním, tedy lidé na antidepresivech. Hypnóza není nebezpečná a nemůže přeměnit Vaši osobnost ani uzdravit těžké fyzické problémy. Co naopak hypnózou vyléčíte?

Jak najít hypnoterapeuta?

Pokud byste chtěli podstoupit hypnózu a zbavit se fyzických či psychických problémů, můžete se poptat u své zdravotná pojišťovny nebo si hypnoterapeuta vyhledat na internetu. Obvykle se jedná o psychiatra či psychologa, který absolvoval kurzy zaštítěné Českou psychiatrickou společností nebo Českou psychoterapeutickou společností.

Jak probíhá hypnotické sezení?

V úvodním sezení se hypnoterapeut domluví s klientem, jakých cílů má být hypnózou dosaženo a seznámí ho s postupem hypnoterapie. V úvodním či dalším sezení se přistupuje k navození hypnotického stavu. Klient se dostává do hlubokého transu a po procitnutí do reality si může nebo nemusí hypnotický stav pamatovat. Během hypnózy je klient soustředěný a relaxovaný a hypnoterapeut je jen průvodcem a nemůže klienta donutit jednat proti své vůli. Jedna terapie obvykle trvá 60 minut a klient absolvuje od 3 do 12 sezení podle stupně a charakteru obtíží.