Jak vyhledat dobrého psychoterapeuta?

Kdo je psychoterapeut?

Jedná se o odborníka, který absolvoval psychoterapeutický výcvik a potřebný počet hodin supervize na psychoterapeutické instituci. Tento výcvik trvá v průměru 4 roky a mohou jej absolvovat také psychologové a psychiatři. Obecně nejpřínosnější psychoterapie provádějí psychologové, protože mohou kombinovat psychologické poznatky s psychoterapeutickým výcvikem.

Zkušenosti ostatních napoví

Mnoho lidí si pokládá otázku, jak vyhledat dobrého psychoterapeuta. Nejlepší je čerpat ze zkušeností ostatních a dát na jejich reference. Pokud znáte někoho blízkého ve svém okolí, kdo docházel na psychoterapii, chtějte znát jeho názor. Naopak příliš se neohlížejte na internetové recenze a diskuze, protože nikdy nevíte, zda jsou skutečně pravdivé.

Preference jako vodítko, ale ne dogma

Co člověk, tomu může vyhovovat něco jiného a někdo jiný. Neznamená tedy, že když byl Váš známý spokojený s konkrétním psychoterapeutem, že Vy budete také. Záleží zejména na tom, jak na Vás psychoterapeut zapůsobí a zda si k němu vybudujete důvěru. A platí to i obráceně – pokud byl někdo z Vašich blízkých nespokojený s terapeutem, Vy třeba nebudete. Každopádně reference mohou být počátečním vodítkem.

Psycholog jako nejlepší psychoterapeut

Jestliže aktuálně sháníte psychoterapeuta, doporučujeme Vám osobu s hlubšími znalostmi psychických poruch a změnou osobnosti, tedy psychologa nebo psychiatra zabývající se psychoterapií. Psychoterapeutové bez předchozího psychologického vzdělání mohou aplikovat na klienty alternativní přístupy, vlastní teorie psychologie nebo terapie na základě psychologických bestsellerů, což může mít negativní dopad na léčbu klientů.

Kdy se obrátit na psychoterapeuta bez vzdělání?

Pokud se chcete svěřit do rukou psychoterapeuta bez psychologického vzdělání, učiňte tak pouze v případě, že potřebujete lehčí formu terapie, např. podporu komunikace v partnerství, životní poradenství, koučink nebo podpůrnou terapii. Pro léčbu psychických poruch není takový psychoterapeut vhodný. Každý solidní psychoterapeut by měl mít informace o odbornosti uvedeny na svých webových stránkách.

Dobrý psychoterapeut jedná s každým individuálně

Dobrého psychoterapeuta poznáte až po několika sezeních a podle toho, že se snaží svůj styl přizpůsobit potřebám klienta a nepoužívá „osvědčené šablony“, které implantuje na všechny stejnou měrou. Abyste neztratili drahocenný čas a peníze, přečtěte si od terapeuta jeho publikované články a zamyslete se nad tím, jak na Vás působí a zda výstupy článků nejsou stejné.

Klinický psycholog je zdarma

S hledáním klinického psychologa Vám pomůže pojišťovna a nabídne Vám takového, s kterým má uzavřenou smlouvu. Jestliže se rozhodnete pro soukromého psychologa, hradíte si psychoterapeutická sezení sami. Soukromého psychologa naleznete nejsnáze na internetu nebo se poptejte svých známých. Počítejte s tím, že u klinického psychologa jsou delší objednací lhůty.

Po návštěvě psychoterapeuta si odpovězte na tyto otázky:

Pokud absolvujete sezení u terapeuta, k ničemu Vás to nezavazuje. Dejte na svou intuici a zanalyzujte jeho přístup:

Jestliže máte o terapii jakékoliv pochybnosti, ukončete ji. Dobrý terapeut bude Vaše rozhodnutí respektovat a nebude Vás přemlouvat.


Psychologická pomoc

Pokud hledáte kvalifikovaného psychoterapeuta, který vám může poskytnout podporu a pomoc v procesu sebepoznání a osobního růstu, můžete vyzkoušet Psychologickou online poradnu Mojra.cz.

Najdete zde široký výběr zkušených psychoterapeutů. Pokud si přejete konzultovat s odborníkem, můžete si jednoduše objednat konzultaci přímo online nebo vybrat z jejich nabídky konkrétního psychologa.


Náš tip: Zajímavý článek o tom jak najít dobrého psychoterapeuta naleznete zde.